zerrin_

N. Zerrin Arslaner

Founder | Architect
gizem_

D. Gizem Arslaner

Interior Architect
sinan_

Sinan Arslaner

Cfo | Sinan Arslaner

ZER is a fitout & interior design company with integrate project delivery capabilities.

 

We offer complete turn-key interior design fitout solutions to meet Commercial and Residential requirements. Our team offers complete services that includes design, planning, construction and installation. We are experts in construction, commercial and residential development and property support services.By uniting strategy, design, project management and delivery we achieve real and measurable results for our clients.

We manage our company based on core pillars of project management , delivering our clients projects in a timely and professional manners. SPD prides itself on always meeting and superseding our client’s expectation. 

Our in house design team provides detailed conceptual drawing to suit our client’s need which are in turn development into high grade 3D imagery so the clients is able to develop a clear impression of the project at hand.
Our Lead Architects complete the design process, with detailed drawing that can then be interpreted and executed by our in house project management and delivery teams.

ZER FITOUT has many long standing relationships with various clients across a broad spectrum of industry due to our unwavering ability to deliver exceptional finishes and results trough the utmost care and bespoke services.

 

ZER Mimarlık 1993 yılında İstanbul'da kurulmuştur.

Firma ismini, kurucusu Mimar Zerrin Arslaner'in isminin ilk hecesinden almıştır. Zer aynı zamanda "altından" anlamına gelmektedir.

Zerrin Arslaner kendi mimarlık firmasını oluşturmadan önce yaklaşık 17 yıl profesyonel yönetici olarak önemli deneyim kazanmıştır. Bu dönemde ülkenin önde gelen inşaat firmalarından sayılan ve sektöre öncülük eden ENKA İnşaat’ta uzun yıllar yönetici mimar olarak çok sayıda uluslararası projede görev almıştır.

ZER Mimarlık ağırlıklı olarak ofis ve ticari iç mekanlara odaklanmış bir tasarım, proje ve uygulama firmasıdır. Çağdaş teknolojinin getirdiği yenilikleri edindiği tecrübelerle pekiştirerek projelerinde 26 yıldır başarıyla kullanmaktadır.

Bugüne kadar küçük ölçekli konut projelerinden, büyük çaplı ofis ve ticari binaları kapsayan geniş bir yelpazede yüzden fazla projede tasarım ve uygulama yapmıştır.

İnsan ihtiyaçlarını ön planda tutan anlayışımız, mimarlığın büyük sorumluluk isteyen bir meslek olduğunun bilinci ve tecrübe ile hizmet vermenin gururunu yaşıyoruz.